Apple PayiOS 8.1 ile birlikte hayatımıza girdi. Bu sistem iPhone 6 ve daha yeni modellerde kullanılabiliyor. Ancak bu sistemi kullanabilmek için bulunduğunuz bölgenin sistemi destekliyor olması gerekiyor. 

Apple Pay Nedir? 

Apple’ın ödeme sistemi Apple Pay’in temel mantığı NFC teknolojisine dayanıyor. Sistemi en basitinden kredi kartıyla temassız ödeme yapma sistemine benzetebiliriz. NFC, telefonunuz ile pos cihazı arasında bağlantı kurmaya yarıyor ve böylece ödemeyi gerçekleştiriyorsunuz. Güvenlik hakkında da içiniz rahat olsun, Touch ID veya Face ID ile doğrulama yapmanız gerekiyor. Fakat kötü bir haberimiz var, bu uygulama henüz Türkiye’de resmi olarak desteklenmiyor. Tabi bu kullanamayacağınız anlamına gelmiyor. 

apple pay turkiyede nasil kullanilir
apple pay turkiyede nasil kullanilir

Apple Pay Nasıl Kullanılır? 

Bir üst başlıkta da belirttiğimiz gibi Türkiye’de desteklenmeyen Apple Pay’i kullanabilmek için İngiltere üzerinden açılmış bir Apple Kimliği’ne ihtiyacınız olacak. Bu yüzden açacağınız yeni hesapta United Kingdom seçimini yapmayı unutmayın. Sonra diğer işlemlere geçebilirsiniz. 

İngiltere üzerinden bir Apple kimliği aldıktan sonra VPN kullanarak herhangi bir İngiltere sunucusuna bağlanmanız gerekiyor. Bağlandıktan sonra PayPal’ın İngiltere’deki internet sitesine girin ve kendinize bir hesap oluşturun. Sizden kredi kartı istendiğinde PayPal ile devam edeceksiniz. Adres kısmına ise internetten bulacağınız bir adresi yazabilirsiniz. Giriş yaptığınız App Store hesabınızda “boon.” Adlı uygulamayı bulun ve indirin. Uygulamayı açtığınızda karşınıza çıkacak ekranda “Sign Up” butonuna basarak kaydolun. İsim ve telefon numaranızı doğru girdiğinize emin olmalısınız. PayPal hesabınızdaki ile uygulamadaki isminizin uyuşması gerekmekte, telefon numaranız ise ikinci doğrulama için kullanılıyor ve sizin uygulamadaki kimliğiniz oluyor. Sign up işlemiyle birlikte hesabınız hazır hale geliyor. Bakiyenizin altında bulunan “Add to Apple Wallet” butonuna basarak Apple Pay’i Türkiye’de kullanmaya başlayabilirsiniz. 

Boon. Hakkında 

Boon. uygulaması App Store İngiltere tarafından desteklenen bir uygulama. İngiltere üzerinden işlem yapmamızın temel sebebi bu aslında. Bu uygulama sanal bir kart yaratıyor. Siz de bu karta kredi kartı veya para transferi ile para yollayıp bu parayı App Store’da harcayabiliyorsunuz.Uygulamaya tek seferde en az 10 en fazla 250 pound yükleme yapılabiliyor. Uygulamayı ilk yüklediğinizde START seviyesinde oluyorsunuz. Bu da uygulamaya para yükleyemeyeceğiniz, sadece içinde bulunan, uygulamanın bonus olarak verdiği 5 pound’u harcayabilirsiniz demek.Ancak seviyenizi BASIC olarak ayarladıktan sonra uygulamayı dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir