Jiroskop Nedir? 

Bazı terimler ismi sıkça duyulan fakat herkesin hakim olmadığı terimlerdir. Bunlardan birisi ise jiroskoptur. Aslında pek çok alanda jiroskop kullanılmaktadır.  

jiroskop nedir
jiroskop nedir

Jiroskop Ne Anlama Gelmektedir? 

Jiroskop nedir diye bakılacak olunursa Türkçe karşılığı düzdöner, İngilizce ise gyroscope’dir. Sadece kütle merkezi sabit olan, her yöne dönebilen kütle veya tekerlek anlamı taşımaktadır. Yani bir diğer tabir ile dönüş eksenini herhangi bir yön kabul eden, çark veya disk olarak da tanımlanabilmektedir. 

Jiroskop Nerelerde Kullanılmaktadır? 

Jiroskop kullanım alanı öncelikle uçak ve gemi hareketlerini kontrol etmek için geliştirilmiş olup, uçaklarda rota tespitinde gemilerde ise yalpalanmasını önlemek için kullanılma idi. 

Fakat uçak ve gemi hareketlerini kontrol dışında da geniş bir alana yayılan jiroskop artık akıllı telefonlarda da kullanılmaktadır. Konumu değiştirip, telefonun sağa sola döndürülmesini sağlar. Jiroskop, akıllı telefonlarda sensör olarak bulunur. Bu sensör ile duran cisim, açısal oranları karşılaştırıp, dönüş hızı aynı zamanda dönüş yönünü hesaplamaktadır. Bu veriler sinyale dönüştürülür. Böylelikle navigasyon ve kamera hassasiyetinde jiroskop kullanılabilmektedir. 

Jiroskop, manyetik pusulalarda da kullanılmaktadır. Akıllı saatler, hoverboard, insansız hava araçları, gimballar, bazı bilgisayar aygıtları, yeraltında petrol kuyularında eksenin şaşmaması için, roket ve füzelerde de jiroskop kullanılmaktadır. Ayrıca son zamanlarda çok oynanan bir oyun olan PUBG oyununda da jiroskop dikkat çekmektedir.  

Jiroskop nerelerde kullanılmaktadır sorusunun cevabı görüldüğü üzere sanılandan daha geniş bir alana yayılmış olup pek çok alanda faydalanılmaktadır. 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir