Yapılan işlemlerin güvenliği için özel şifreleme yöntemleri kullanılarak nakit para için alternatif olan bu dijital para varlığına kripto para denilmektedir. 

kripto para nedir
kripto para nedir

Kripto para ile dijital de yaptığınız tüm işlemleri kayıt altına alarak yeniden kontrol etmenizi ve onaylamanızı sağlamaktadır. Aynı zamanda sanal ve dijital para birimi olarak da nitelendirilmektedir. Bu onaylanan işlemlerin hiçbiri değiştirilemez veya kaybolamaz. Hesaplarınızda bulunan bilgiler bir sonraki bloğa aktarılır. Bu bloklar da tıpkı kayıt defteri gibi tüm işlemleri kayıt altına alır. Dolayısı ile kripto para hem herkese açık hem de oldukça güvenilir bir işlemdir. 

Her kripto para defter gibi işleyen kamu veri tabanı olan Blockchain teknolojisi ile çalışmaktadır. Dolayısı ile sanal paranın geçerliliği Blockchain aracılığı ile sağlanmaktadır. Burada tutulan bilgilerinizin başka birinin eline geçme ihtimali oldukça düşüktür. Bitcoin de kripto para ile benzerlik gösteren sanal para türüdür. 

Günümüzde kullanımının artışı ile kripto paralar merkeze bağlı değildir. Şifreli olarak güvenli bir işlem yapmaya ve dijital değerin artmasına katkı sağlamaktadır. Bu işlemler Block zincir adı verilen sistem ile sürdürülmektedir. Kripto paraların üretimini devletler veya şirketler gerçekleştiremez. Bu doğrultuda merkez bankaları aracılığı ile basılan paralardan farklı olduğu anlaşılabilir. Piyasa değerinin sağlanması için zaman içerisinde az tasarlanarak üretimi yapılmaktadır. 

Kripto Para Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir? 

Merkezi bankalar tarafından kripto paralar için kuralların konulmaması büyük avantaj sağlıyor. İnternete erişebilen cihaz da bulunan cüzdan sayesinde güvenilir bir şekilde kripto para kullanımı yapılmaktadır. Kripto paraların kontrolü merkez bankaları tarafından sağlanmadığı için Uluslararası işlemler kolayca yapılabilmektedir. 

Kripto paraların düşük getirisi olduğunu düşünenler 7/24 haftanın her günü kripto para ticaretini yapmaktadır. İşlem limitinin olmaması ve global olarak erişebirliğin olması kullanıcıları için avantaj sağlıyor. Bu doğrultuda güvenilir kripto para sitelerini kullanarak güvenliğinizi üst düzeyde tutabilirsiniz. 

Kripto paraların yanlış adrese gönderilmesi veya yanlış cüzdan adresinin girilmesi ile kişi para kaybı ile karlı karşıya kalabilir. Bu nedenle yaptığınız işlemler kripto para sisteminde kayıtlı olacağı için kontrolünü sağlamanız gerekmektedir. Bu dijital para ile yatırım yapmadan önce dikkatli olmak ve kripto para birimini elde etmek için belirli görevlerin yerine getirilmesi gerekir. Fiyatlara yansıyan aşırı dalgalanmalar sonucunda yatırım yapmak oldukça risklidir. Resmi bir kurum olmaması nedeni ile siber saldırılara da açık hale dönüşmesini sağlıyor. 

Kripto Para Özellikleri Nelerdir? 

Kripto paranın bazı özellikleri vardır. Bunlar; 

  • İşlem kayıtları ile sahip kayıtlarını tutması, 
  • Merkeziyetsizlik, 
  • Yeni arz oluşturma kurallarının olması, 
  • Kripto paranın sahibi tarafından değiştirilebilmesi, 
  • Kriptografik teknikleri ile yapılan işlemlerin sadece kişi için ispat edilmesi, 
  • Aynı anda kripto para ile işlemin yapılması durumunda sadece bir işlemin yapılmış olması, 
  • Defter kayıtlarını güvence altına almak için şifreleme yönteminin kullanılması,

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir