Kurumsal E-Posta Nasıl Alınır?

Sosyal medyanın; beğeni, yorum ve paylaşımlarında patlama yaşansa da e-postalar; iletişimdeki gücünü korumaya devam ediyor. Özellikle e-posta pazarlaması ile popülerliğini koruyan e-postalar, küçük ve orta ölçekli işletmeler için müşterilerin elde tutulmasında ve potansiyel müşterilerin kazanılmasında büyük etkiye sahip.

İnternetin yaygınlaşmaya başladığı ilk dönemlerden bu yana iletişim kurmanın en profesyonel yolu olmayı başaran e-posta hizmeti, kurumsal e-posta denen mail hosting kavramıyla yeni bir boyuta taşınmıştır.

Her gün yüzlerce hatta binlerce e-posta gönderip alan işletmelerin, bu yoğunluğu yönetmelerini kolaylaştıran kurumsal e-posta, e-posta adreslerinin şirketlerin alan adını içermesi ve e-posta sisteminin güvenliğinin sağlanması gibi avantajlarla doludur.

Kurumsal E-posta Nedir?

kurumsal-e-posta

E-posta, genellikle Google veya Yahoo gibi ücretsiz platformlarla ilişkilendirilen yaygın iletişim araçlarından biri olsa da işletmelerin ihtiyaçlarını karşılayan profesyonel e-posta çözümü, e-posta barındırma (mail hosting) olarak da adlandırılan kurumsal e-posta hizmetidir.

Kurumsal e-posta işletmelerin e-posta almak, göndermek, e-postalarını arşivlemek ve güvenli kılmak amacıyla bir sunucuyu kiralaması olarak tanımlanabilir.

Kurumsal e-posta, önemli ve hassas bilgilerin yer aldığı e-posta sisteminizi anti-spam filtreleme, kötü amaçlı yazılımdan koruma gibi güvenlik katmanları ile korumaya almanıza olanak tanır. Bu önlemlere rağmen güçlü yedekleme seçeneklerine de sahiptir. Kullanıcı başına dilediğiniz kadar depolama alanı belirlemenizi, dilediğiniz kadar departman ve çalışan için e-posta hesabı oluşturmanızı sağlar.

E-posta ayarlarınızı kontrol edebilmenize ve ihtiyaç duyduğunuzda teknik destek alabilmenize olanak tanıyan kurumsal e-posta, yalnızca iletişim amacıyla değil depolama /arşivleme ve ortak çalışma alanı amacıyla da kullanılır.

Neden Kurumsal E-posta Kullanmalısınız?

kurumsal-e-posta
kurumsal-e-posta
  • Şirketinizin adını taşıyan e-posta adresleri ([email protected]ı.com, personeladı@sirketinizinadı.com gibi) marka bilinirliği ve itibar açısından artılara sahiptir ve kurumsallığınızı vurgular.
  • Yahoo ve Gmail gibi ücretsiz mail hizmetleri kullanan işletmelerin müşterilerinin ve iş ortaklarının gözünde profesyonel algısı yaratmaları zordur. Hatta bu platformlar şirketinizin meşruiyetini sorgulayan potansiyel müşterileri kaybetmenize yol açabilir. Bazıları işletmenizin uzun soluklu olmayacağını düşünebilir.
  • Gmail, Outlook, Yahoo gibi ücretsiz e-posta hizmetleri, sık sık kötü amaçlı yazılım saldırılarıyla karşı karşıya kalır ve işletmenizin siber suçlulara karşı savunmasız olma ihtimalini artırır. Bu platformlarda kullanıcıların çıkarlarını korumak için gereken temel güvenlik önlemleri yetersizdir ve e-postalarınız üzerinde tam kontrole sahip olamazsınız. Ancak bir işletmeyi yönetiyorsanız, işinizi ve müşterilerinizin çıkarlarını verileriyle birlikte korumanız beklenir.
  • İstenmeyen postalar ve hedefli reklamlar nedeniyle de iş akışınızı olumsuz etkileme potansiyeli taşıyan ücretsiz e-posta platformları ile gönderdiğiniz e-postaların spam olarak gösterilme ihtimali de vardır. Bu, pazarlama çabalarınızın boşa gitmesine neden olabilir.
  • Kurumsal e-postanın yedekleme olanağı sunması veri kaybını ve buna bağlı iş kesintilerini, mali kayıpları engeller. Müşterilerinizden ve iş ortaklarınızdan gelen hassas belgeleri ve önemli e-postaları 5-10 yıllık arşivler şeklinde korumanızı sağlar.

Kurumsal E-posta Nasıl Alınır?

Kurumsal e-posta hizmeti almak için, hosting firmalarının sunduğu kurumsal e-posta paketlerini incelemeniz ve işletmenizin ihtiyaçlarına en uygun olanını seçmeniz gerekir. Bu paketler 100 – 500 GB arasında e-posta kotası, 10 – 500 adet arasında e-posta hesabı, ücretsiz kurulum ve antispam desteği gibi özellikler sunar. Fiyatları genellikle aylık 8 Dolar ile 70 Dolar arasında değişir.

Sonuç

İşletmelerin verimliliği açısından iş sürekliliğin sağlanmasında; güçlü bir kurumsal e-posta sisteminin önemi büyüktür. Güvenlikten yedeklemeye çok sayıda avantaja sahip olan kurumsal e-posta ile işletmenizin adını taşıyan e-posta hesaplarına sahip olmak; potansiyel müşterilerinize profesyonelliğinizi göstermenin en iyi yollarından biridir.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir