Playstation, Sony Interactive Entertainment tarafından ilk Japonya da üretilen video oyun konsoludur. Bu oyun konsolunun 4 farklı serisi vardır.

playstation 5
playstation 5

Playstation 5 video oyun konsolu Dünya çapında oyun severler tarafından ilgi görmektedir. Sony Entertainment şirketi tarafından Japonya da ilk 3 Aralık 1994 yılında 1. seri piyasaya sürülmüştür. Ardından 9 Eylül 1995 yılında Kuzey Amerika, 29 Eylül 1995 yılında Avrupa da ve 15 Kasım 1995 yılında Avustralya da satışa çıkarılmıştır. Ortalama 100 milyonu aşkın kişinin bu oyunu satın alması ile şirket 2000 yılında 2. video konsolunu üretmiştir. Aynı zamanda 2. seri’ nin en çok satan ev tipi oyun konsolu olduğunu belirtmek isteriz. 

Playstation’ ın kısaltılmış hali PS, kod adı ise PSX’ dir. Ancak yaygın bir şekilde kullanılan adıl adı PS1′ dir. Şirketin ürettiği ilk model Playstation video oyun konsolu’ dur. Playstation çıkardığı serileri ile kullanıcıların ihtiyacını karşılayacak şekilde yeni ve farklı sistemsel olguları ele aldı. Bu yüzden Nintendo 64 ile Sega Saturn şirketleri ile rekabet içerisine girdi. 

Temmuz 2020 de 2. serinin üretiminin ardından 2006 yılında 3. seri piyasaya çıktı. Tüm serilerin sistemsel donanımları bir önceki seriye göre daha da iyileştirilmiştir. Bu doğrultuda en son seri olarak bilinen Playstation 4 2014 yılında piyasa çıkarıldı ve satış rekorları kırdı. Playstation oyun severler şimdi Playstation 5’in çıkış tarihi ve sistemsel özelliklerinin neler olacağını merak ediyor. 

Playstation 5′ in Çıkış Tarihi, Özellikleri ve Fiyatı Nedir? 

Playstation 5 Türkiye de 8.299 TL’ den başlayan fiyatlar ile satışa çıkacak. Sony Entertainment şirketi 11 Haziran da yapılan çalışma sonucunda beklenen Playstation 5. serisinin tasarımını ortaya çıkardı. İki farklı sürümü ile gözleri üzerine çeken Playstation 5 alıcıları ne zaman piyasaya çıkacağını merak ediyor. 

Playstation’ un tasarımı dikkat çekerken bazıları modeme benzediğini bazıları ise yenilikçi görünümünü sevdiğini belirtti. En sevilen özelliği ise dikey veya yatay kullanılabilir oluşudur. 

Playstation 5 Özellikleri Nelerdir? 

  • Playstation 5 eski nesil video oyunları ile uyumlu hale getirildi. 
  • Sanal gerçekliliği bir adım daha taşınmıştır. 
  • Işın izlenme teknolojisine sahiptir. 
  • Özel üretilen ses yongası mevcuttur. 
  • Bekleme anında ekranda SSD’ si görünecektir. 
  • 8K çözünürlüğe sahiptir. 

Playstation 5′ in eski nesil oyunlar ile uyumlu olması şimdiden kullanıcılarını sevindirdi. Aynı zamanda ürünün kablosuz PSVR 2 olarak piyasaya çıkması söz konusudur. Kulaklık ile oyun oynamayı seven kişileri düşünerek ses yongası özel olarak tasarlanmıştır. Ayrıca video açılma anındaki bekleme süresi 18 kat düşüren SSD olacaktır. 

Playstation 5 Türkiye de Ne Zaman Çıkacak? 

Playstation’ un 5. serisi 19 Kasım 2020 tarihinde satışa sunuldu. AMD tarafından Playstation 5 için üretilen ekran kartı ile sorunsuz oyun oynanabilecek. Aynı zamanda AMD tarafından geliştirilen 7nm mimarisi ile bu işlemcide 8 adet çekirdek bulunacak. 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir