Polietilen etilen malzemeden hazırlanmış ve polimerden imal edilen yarı esnek olarak bilinen gözenekli malzemeler olarak bilinir. Dış yüzeyi ise daha düzgün bir şekildedir. Polietilen köpük (Polyethylene foam) 80-90C arasında olan merkezi havalandırma sistemlerinde, su ve sıvı soğutma da, klima kanallarının iç yalıtım işlemlerinde, vana ve tank gibi ürünlerde de kullanılır. Polietilen genellikle günümüzde sanayi alanında oldukça geniş bir kullanıma sahiptir. Zehirli gaz da içermeyen bir özelliğe sahiptir. Sağlığa karşı hiçbir zararı ve yan etkisi bulunmaz.

Polietilen Köpük Nedir?

Polietilen köpük kasanın kutusunun, ambalaj ürünlerinin ve farklı malzemelerin dayanıklılığını sağlar. Genellikle doğal olan ve aşındırıcı olmayan, kolay üretilen hafif bir malzeme olarak bilinir. Herhangi bir bakteri ve küf durumu da malzeme de yer almaz.

Polietilen köpükler aynı zaman da daha yüksek bir şekilde yük taşıma alanına sahiptir. Kokusuz ve hafif olması nedeniyle de oldukça tercih edilir. Böylelikle oldukça avantajı da bulunur. Kullanım açısından da oldukça rahat bir kullanıma sahiptir.

Polietilen Köpüklerin Mekanik Özellikleri

Polietilen malzemeler de genellikle yüksek darbe dayanıklılığı, düşük ısı iletkenliği, elastikliği çok fazla olur. Bünyesine de su almama gibi bir mekanik özelliği bulunur.

  • Üretimi yapılan polietilen köpükler oldukça hafif ve aynı zaman da sağlamdır.
  • Çok iyi yalıtım özelliği olması nedeniyle yapı, yalıtım, ambalaj, levha ve dekorasyon uygulamalarında da çok sık kullanım tercih edilir.

En başta ucuz olması ve değişik uygulamalar için de kullanılması nedeniyle kullanımı da artmaktadır. Esneklik, toklu ve kimyasallara karşı olan direnci de artmaktadır. Fiziksel çapraza bağlı polietilen köpük (Physically cross linked polyethylene foam) olarak internet üzerinden bu konula ilgili gerekli bilgiyi de alabilirsiniz.

Polietilen Köpük Kullanmanın Avantajları

Polietilen köpük kullanım açısından da oldukça fazla avantajı bulunur. Etkili görünüş ve kimyasal dayanıklılık genellikle en büyük avantajıdır. Esnek olması ve düşük ısı iletkenliği olması nedeniyle de tercih edilir.

Sağlığa herhangi bir zararı bulunmayan Pe köpük (pe foam) olarak da bilinen polietilen malzemesi çevre dostu olarak bilinir. Uzun ömürlü olduğu için de kolay bir şekilde işlenebilir avantajı da bulunur. Bu nedenle de birçok malzeme içerisinde kullanılan bir malzeme olarak karşımıza çıkmaktadır.

Polietilen Olarak Kullanılan Malzemeler

Polietilen malzemeler genellikle saydam ve ambalaj paketleme malzemelerinde kullanılır. Elektrik teli malzemesi, çeşitli ev eşyaları, elektronik malzemeler alanında da tercih edilir. Isıtma boruları, doğal gaz ve örtü, levha gibi ürünlerde de sık sık tercih edilir.

Bu gibi ürünlerin üretiminde oldukça tercih edilen bir malzemedir. Sağlığa zararı bulunmadığı için genellikle her bir alan da tercih edilir. Uzun ömürlü olarak kullanılan bu malzemeler birçok firma tarafından da tercih edilir. Yalıtım amaçlı olarak kullanılan köpük malzemesi de oldukça ön plana çıkmaktadır.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir