Teknoloji günümüzde artık her alanda kendini göstermektedir.Gelişen teknolojinin oldukça olumlu sonuçları var fakat asla hafife alınmaması gereken olumsuz bir sonucu var sosyal medya bağımlılığı

sosyal medya bagimliligi nedir
sosyal medya bagimliligi nedir

Sosyal Medya Bağımlılığı Nedir? 

Sosyal medya bağımlılığı nedir sorusunu aslında günümüzde pek çok kişi tarafından bilinmektedir. Çünkü pek çok kişi bu bağımlılığı bizzat yaşamaktadır. Sosyal medya bağımlılığı, sosyal medyanın kişilerin hayatına hakim olması nedeniyle, kişileri olumsuz etkileyen bir kavramdır.  

Sosyal medya, doğru kullanıldığı zaman etkili bir iletişim aracıdır. Kişilerin duygu, düşünce, fotoğraf, anı gibi paylaşımlarını yapabildiği bir platformdur. Fakat uzun süre aktif kullanıldığı zaman insan hayatını olumsuz etkilemektedir. 

Sosyal Medya Bağımlılığı Belirtileri Nelerdir? 

Sosyal medya bağımlılığı belirtileri denilince şu maddeler ile belirtileri sıralamak mümkündür: 

 • Kısa zaman geçirmek için sosyal medyaya bakmak isteyen bir kimse o kısa zamanı uzun zamanlara çeviriyorsa ve sosyal medyadan bir türlü kopamıyorsa sosyal medya bağımlısı olabilir. 
 • Uyku düzenini etkileyecek kadar sosyal medyada zaman geçiriliyorsa burada da sosyal medya bağımlılığından bahsetmek mümkündür. Sabah uyanır uyanmaz ilk iş sosyal medyaya bakmak ve uyumadan önce uzun süre sosyal medyada zaman geçirmek de önemli belirtiler arasındadır. 
 • Sürekli aktif bir sosyal medya hesabı olan kişilerde de bağımlılıktan söz edilebilir. Çok aktif ve sürekli güncel bir sosyal medya hesabı, gündelik yaşantıdan çalmak anlamında tabir edilebilir. 
 • Mutluluğu veya mutsuzluğu paylaşmak denilince akla ilk gelen sosyal medya ise maalesef büyük bir bağımlılık belirtisidir.  
 • Sosyal medyadan uzak kalındığı zaman kendini boşlukta hisseden kişiler de bağımlılık konusunda dikkatli olmalıdır. 
 • Ayrıca asosyallikte sosyal medya bağımlılığı kaynaklı olabilir. Örneğin; kişiler sevdikleri ile birlikte zaman geçirmek yerine sosyal medyada zaman geçiriyor ve bununla mutlu oluyorsa bağımlılıktan söz etmek mümkündür. 

Sosyal Medya Bağımlılığının Zararları Nelerdir? 

Bağımlılığın her türlüsü insanlara zarar vermektedir. Sosyal medya bağımlılığının zararları da elbette kişileri son derece olumsuz etkilemektedir. Bu etkiler ise şu şekildedir: 

 • Bozulan uyku düzenleri 
 • Kişilerin kendi hayatını başkalarının hayatı ile kıyaslayıp, bunun sonucunda mutsuz olması. 
 • Sevdiklerine ve gündelik işlere zaman ayıramamak, plansız yaşam. 
 • Okul veya iş hayatında başarı oranlarının düşmesi. 
 • Depresyon ve anksiyete olarak sıralamak mümkündür. 

Sosyal Medya Bağımlılığından Kurtulmak İçin Ne Yapılmalıdır? 

Sosyal medya bağımlılığından kurtulmak için, öncelikle bağımlı olduğunun belirlenmesi ve o doğrultuda zararlı hale gelmeden önlenmesi gerekmektedir. Sosyal medya bilinçli ve kontrollü bir şekilde kullanılmalıdır. Kullanıma ara vererek, sınırlar çizmek etkili olacaktır. 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir