Gelişen teknoloji ile birlikte pek çok şeye teknolojik yön verilmektedir. Bunlardan bir tanesi ve en önemlilerinden birisi de zekadır.  

yapay zeka faydalari
yapay zeka faydalari

Yapay Zeka Ne Anlama Gelmektedir? 

Yapay zekanedir konusu insanların oldukça dikkatini çekmektedir. Görevleri yerine getirmek için insan zekâsının bir taklidi, olan topladığı bilgiye göre kendini iyileştirebilen sistem anlamında tabir etmek mümkündür. Başka bir tabir ile robotların insan gibi düşünmesi ve hareket etmesi de denilebilir. 

Yapay Zeka Teknolojisinin Avantajları Nelerdir? 

Yapay zekâ ile asıl amaç, düşünme kabiliyetine sahip makineler yapabilmektir. Yapay zekânın sağlamış olacağı ve özellikli bazı durumlar mevcuttur. Bu özellikleri şöyle sıralamak mümkündür: 

  • Zamandan tasarruf sağlamak. 
  • Çok miktarda eğitim verilenin varlığı. 
  • Özellikle kendini tekrar eden işlerde iş hacminde verimlilik sağlamak. 
  • Mobil bağlantı. 
  • Yüzlerin hafızaya kazınması avantajı. 
  • Görüntüleri tanıyıp, sınıflandırma yapabilmek. 

Böylece daha çok kişiye erişmek ve daha verimli çalışmak mümkün olacaktır. 

Yapay Zekâ Nasıl Bir Tehlike Oluşturabilir? 

Faydaları oldukça fazla ve etkileyici olan yapay zekânın uzmanlar tarafından risk oluşturulabilecek bazı durumları da belirtilmiştir. 

Bilindiği üzere yapay zekâ, yararlı şeyler yapmak adına düşünülmüştür. Yani kişilere hizmet sağlayan akıllı makineler olarak. Fakat hedefleri tam olarak belirlenmez ise yıkıcı bir hâl alabilir. Örneğin; hızı ayarlanmamış ise gidilecek yere aşırı bir hız ile götürme sağlanırsa bu iyi bir şey olmaktan çıkar, istenmeyen bir hâl alır. Bu yüzden dikkat etmek gerekmektedir. 

Bir diğer dikkat edilmesi gereken husus, yapay zekânın nasıl programlandığıdır. Yani yanlış kişilerin elinde olumsuza programlanmış bir yapay zekâ, kayıplara sebebiyet verebilir. Örneğin; kişilere zarar vermek veya öldürmek için programlanmışsa maalesef istenmeyen durumlar yaşanacaktır. 

Yapay zekâ şirketler için önemli bir yere sahiptir. Çok daha fazla kapsamlı ve erişilebilir olmak için yapay zekâdan faydalanmaktadırlar. Peki şirketler yapay zekayı nasıl kullanıyor? 

  • Şirketler öncelikle güvenlik amacı ile yapay zekâ kullanmaktadır.  
  • Yapay zekâ denilince akla teknoloji geliyor. Doğal olarak teknolojik sorunlara çözüm üretmek adına da yapay zekâdan faydalanıyorlar. 

Yapay zekanın tercih edilme sebepleri olarak yüksek performans ve uygun ücret, yüksek verim ve rekabet avantajını belirtmek mümkündür. 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir